Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
90 postów 78 komentarzy

Terapia Naturalna Ruchem

Pasjonat Ruchu - różnorodne ćwiczenia i formy ruchowe przywracające zdrowie i sprawność ruchową

Terapie naturalne w RZS – świadectwo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W artykule tym przedstawię usprawnianie ruchem 50-letniej kobiety chorej na RZS wraz z jej świadectwem.

 

W październiku 2013 roku na gimnastykę usprawniającą trafiła do mnie ok. 50-letnia kobieta chora na RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Była psychicznie zdruzgotana szybkim postępem choroby i nieskutecznością leczenia standardowego. Była ona wtedy na zwolnieniu lekarskim, bo ze względu na duży stan zaawansowania RZS – nie była w stanie pracować. Pod względem fizycznym miała typowe dla RZS objawy w paliczkach obu rąk. Stawy paliczkowe obu rąk były zablokowane tak mocno, że nie była w stanie zacisnąć dłoni w pięść. Dodatkowo stawy łokciowe był bolesne i zablokowane. Zakres zgięcia w prawym stawie łokciowym wynosił ok. 90 stopni. Zakres zgięcia w lewym stawie łokciowym był nieco większy ok. 80-90% pełnego zakresu ruchu. Dalsza próba powiększenia zakresu zgięcia była bolesna. Podobnie były zablokowane barki. W przypadku barku prawego zakres ruchu był mniej więcej na poziomie 70-80% pełnego zakresu ruchu w prawej kończynie górnej. W lewej kończynie górnej było nieco lepiej, ale pełnego zakresu ruchu nie udało się osiągnąć. W dniu zgłoszenia się kobieta była leczona sterydami, po których bardzo źle się czuła. Zmierzyłem jej tętno spoczynkowe – miała 120 uderzeń na minutę.

 

Moja strategia działania i doboru ćwiczeń wynikała z istoty RZS, która jest bardzo prosta. Nikt na dziś nie zna przyczyny choroby. Leczy się tylko skutki choroby, które nie leczą choroby, a jedynie spowalniają proces chorobowy. Wiadomo tyle, że RZS atakuje stawy wprowadzając różne działania destrukcyjne różnych struktur stawowych, które sprawiają pogłębiającą się z czasem bolesność stawu oraz niejako automatycznie zmniejszanie się zakresu ruchu i ograniczają ruchomość stawu jednego, kilku, w bardziej zaawansowanym stadium – nawet kilkunastu stawów. Zatem wg mnie jedyną sensowną przyczyną, która powoduje mikrouszkodzenia stawu, jest błędna praca mózgu w odniesieniu do chorych stawów. Ponieważ sygnał z mózgu w odniesieniu do bolesnych stawów był u tej pani błędny, to doszedłem do wniosku, że należy zadziałać w drugą stronę. To znaczy zacząć w prawidłowy sposób oddziaływać poprzez chore stawy na mózg. W takiej sytuacji zawsze istnieje szansa, że te prawidłowe sygnały pracy stawu mózg wychwyci i w sposób naturalny zacznie wysyłać prawidłowe sygnały w odwrotnym kierunku i staw zostanie w sposób naturalny usprawniony.

 

Ćwiczeniami, które doskonale oddziałują na mózg są tzw. ćwiczenia bierne. Czyli pacjent nie robi nic, a stawy za pacjenta zgina terapeuta. Właśnie w ten sposób zająłem się chorymi stawami. Zginałem i prostowałem te stawy oraz rotowałem je w zakresie bezbólowym starając się wykonać jak najbardziej prawidłowo ruchy w stawie. Ćwiczenia w zakresie bezbólowym, to moja ŻELAZNA ZASADA. Moje doświadczenie i pasja w zakresie ćwiczeń usprawniających sprawia, że dla mnie nie ma problemu znalezienie takich ćwiczeń, w których osoby ćwiczącej nic nie boli. Moje ćwiczenia są bardzo proste. Zwykłe zginanie i prostowanie w maksymalnym bezbolesnym zakresie pojedynczych palców i ich rotowanie w stawach. W ten sposób pracowałem palec po palcu z dłońmi tej pani. Tak samo pracowałem ze stawami łokciowymi i barkami. Kiedy ciało i stawy się rozluźniły, przystępowałem do ćwiczeń tzw. czynnych. Czyli były to ćwiczenia zginania palców, łokcia i barku, które samodzielnie wykonywała ta pani. Proste ćwiczenia: zginanie pojedynczych palców, zaciskanie dłoni w pięść, różnorodne miękkie ruchy rąk naśladujące ruchy skrzydeł fruwających ptaków i wszelkie ich kombinacje. Z czasem dodałem ćwiczenia z mego program Stop Dolegliwościom Kręgosłupa. Po kilku miesiącach regularnych w/w ćwiczeń pani ta bez problemu zaciskała obie dłonie w pięść. Zakres ruchu lewej kończynie (palce, nadgarstek, staw łokciowy, bark) ok. 100%. W prawym barku zakres ruchu powiększył się do 100%. Zakres w prawym stawie łokciowym z 90 stopni powiększył się do ok. 125 stopni. Pani odzyskała wiarę w siebie i odżyła. W końcu była na tyle sprawna, że poszła do pracy.

 

Poniżej przedstawiam świadectwo tej pani

„Mam 52 lata. Od 5 lat choruję na RZS. Choroba spowodowała zniekształcenia palców rąk, czyli pogrubienie paliczków oraz przykurcz łokci. Na zajęcia do pana Janusza trafiłam w październiku 2013. Wykonuję ćwiczenia pod jego nadzorem raz w tygodniu, a dodatkowo ćwiczę w domu. Jestem bardzo zadowolona z opieki instruktora, ponieważ dostosowuje on intensywność ćwiczeń do moich możliwości tak, by nie spowodować przeciążenia stawów. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie stawów i przeciwdziałanie postępowi choroby za pomocą ruchu. Zaczynałam zajęcia z silnym bólem łokcia i drętwieniem przedramienia. W tej chwili przykurcz łokcia znacznie się zmniejszył w związku z czym poprawił się zakres ruchu całej ręki. Nauczyłam się rozluźniać ręce i nadgarstki. Stosuję też ćwiczenia wzmacniające kręgosłup przeciwdziałając bólowi i wadom postawy. Palce rąk są mniej sztywne i bardziej sprawne. Choruję również na nadciśnienie tętnicze. Parametry ciśnienia również uległy obniżeniu. Chodzę na długi spacery, aby dotleniać organizm.

Dodatkowym pozytywnym aspektem ruchu jest poprawa nastroju. Jestem przekonana o konieczności i celowości ćwiczeń. Pan Janusz bardzo mnie w tym przekonaniu utwierdza.

Dziękuję i polecam ruch na wszystkie choroby.”

 

Janusz Danielczyk

Szkoła Zdrowego Kręgosłupa

Pasjonat Ruchu

www.pasjonatruchu.pl

 

 

KOMENTARZE

  • Jerzy Zięba do Jarosława Kaczyńskiego
    To trzeba obejrzeć (tylko 20 minut!)
    https://www.youtube.com/watch?v=vupgTD95o6k

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31