Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
90 postów 78 komentarzy

Terapia Naturalna Ruchem

Pasjonat Ruchu - różnorodne ćwiczenia i formy ruchowe przywracające zdrowie i sprawność ruchową

Ćwiczenia równowagi cz. 1

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na prośbę jednego z czytelników przygotowałem Państwu w tym poście 4 proste ćwiczenia równowagi. W następnych postach będą trudniejsze ćwiczenia.

 

Do każdego z ćwiczeń pozycją wyjściową jest pozycja stojąca, ręce swobodnie opuszczone lub jeśli komuś wygodniej to ręce uniesione do boku tak, aby łatwo utrzymać równowagę.

 

 

 

Ćwiczenie 1.

Unieś PN lekko w górę (2-3 cm nad podłogę) i staraj się utrzymać równowagę stojąc tylko na nodze lewej. Jeśli to ćwiczenie jest zbyt trudne i nie potrafisz utrzymać równowagi, to stań przy krześle (ścianie, stole) i w chwili upadku podeprzyj się tak, by jednak nie upaść. W tej pozycji staraj się utrzymać równowagę przez 10 sekund. Jeśli ten czas okaże się zbyt krótki, to stopniowo wydłużaj czas, aż do 60 sekund, albo nawet i dłużej. Wykonaj 2-3 powtórzenia i to samo wykonać unosząc LN w górę.

Kolejnym stopniem trudności jest unoszenie stopy coraz wyżej aż osiągnie się wysokość stopy 20-30 cm nad podłogę.

 

 

 

Ćwiczenie 2.

Unieść kolano, zapleć obie ręce pod kolanem i przyciągnij kolano do klatki piersiowej.

Trudność ćwiczenia zwiększamy zwiększając wysokość uniesionego kolana. Wysoko uniesione kolano i wysoko dociągnięte kolano do klatki piersiowej tak, jak na zdjęciu – jest ćwiczeniem trudnym dla wielu osób. Wykonać 2-3 powtórzenia na jedną nogę i potem 2-3 powtórzenia na drugą nogą. Czas stania na jednej nodze 10-60 sekund.

 

 

 

Ćwiczenie 3.

Wymachy nogi w kierunku przód/tył. Ilość wymachów 10-20 jedną nogą i potem tyle samo wymachów drugą nogą.

 

                

 

 

 

Ćwiczenie 4.

Wymachy nogi przed sobą w kierunku lewo/prawo. Ilość wymachów 10-20 jedną nogą i tyle samo drugą nogą.

 

 

 

 

Uwagi końcowe

 

Ćwiczenia wykonujemy patrząc przed siebie. Jeśli się przewracamy to na początku korzystamy z różnych form podporu typu krzesło, stół, ściana. Najtrudniejszą formą tych ćwiczeń jest wykonanie ich z zamkniętymi oczami – tak, jak to pokazałem na zdjęciach. Sylwetkę staramy się utrzymać naturalnie wyprostowaną. Wszystkie ruchy wykonujemy w sposób naturalny i spokojny. Staramy się skupić na utrzymaniu równowagi.

 

Dla osób, dla których ćwiczenia te okażą się zbyt proste – w kolejnym artykule przygotuję ćwiczenia trudniejsze.

 

Ćwiczenia te są łatwe dla osób poniżej 30 roku życia. Jednocześnie stanowią dość duże wyzwanie dla osób po 60 roku życia. Więc dla tych osób zalecam szczególną ostrożność przy ich wykonywaniu.

 

Tak jak zawsze w moim przesłaniu, tak i tutaj – o sukcesie decyduje tylko regularny trening.

 

Jako zachęta do regularnych ćwiczeń równowagi niech posłuży moje doświadczenie w pracy z osobami 60+ na zajęciach grupowych. Na początku kiedy pokazałem ćwiczenie 1, to na 30 osób tylko 2-3 osoby potrafiły utrzymać równowagę przez całe 10 sekund. Pozostałe osoby traciły równowagę i się przewracały. Po roku regularnych spotkań raz w tygodniu w tej samej grupie statystyki się odwróciły. Dziś na 30 osób tylko 1-2 osoby się przewracają, a pozostałe osoby utrzymują równowagę, choć czas stania na jednej nodze jest wydłużony do 30 sekund.

 

 

 

Janusz Danielczyk

Szkoła Zdrowego Kręgosłupa
Pasjonat Ruchu

www.pasjonatruchu.pl

Prywatny Gabinet Terapii Naturalnych

 

 

KOMENTARZE

 • Tak to zostawiam i znikam ..
  https://pbs.twimg.com/media/DVMcDvWWkAAXtyA.jpg
 • to nie takie proste
  podstawowym ćwiczeniem tego rodzaju jest ubranie spodni,
  jest ono wykonywane codziennie,

  a jednak jednego dnia się udaje, drugiego nie, a trzeciego jest całkowicie niemożliwe do wykonania,

  ponieważ ćwiczenie jest wykonywana na codzień, to tym samym jako ćwiczenie równowagi nie jest przydatne, można je uważać za sprawdzenie równowagi,

  osiągnięcie tego, aby za każdym razem ubrać poprawnie spodnie, nie polega więc na powtarzaniu ćwiczenia ubierania spodni.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31