Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
90 postów 78 komentarzy

Terapia Naturalna Ruchem

Pasjonat Ruchu - różnorodne ćwiczenia i formy ruchowe przywracające zdrowie i sprawność ruchową

Ćwiczenia równowagi cz. 2

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tym artykule przedstawię ćwiczenia równowagi o średnim poziomie trudności

 

W poprzednim artykule //tnr.neon24.pl/post/142281,cwiczenia-rownowagi-cz-1

zaprezentowałem 4 proste ćwiczenia równowagi.

W tym artykule przedstawię ćwiczenia równowagi  nieco inne i trudniejsze.

 

Kiedy w jednej z grup 60+ prezentowałem ćwiczenia w pozycji stojącej z poprzedniego artykułu to wydawały się one bardzo proste do wykonania. Uczestnicy wykonywali jest bez problemów.

Przeszedłem więc do ćwiczeń równowagi w pozycji siedzącej. Ćwiczenia te napotkały trudność. Inna pozycja, inne ułożenie ciała, praca innych partii ciała, inna praca błędnika i koordynacja i okazało się, że stanowi to dla uczestników zajęć duże wyzwanie.

Poniżej prezentuję te ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1.

Siad płaski, zegnij kolana, przyciągnij je do klatki piersiowej, oderwij stopy od podłogi na ok. 10-15 cm i uchwyć (zamknij) obie ręce pod udami. Ciężar ciała spoczywa na dolnej części miednicy - jak na zdjęciu. W ten sposób spróbuj utrzymać równowagę - na początku 3-5 sekund. Z czasem jak nabierzesz wprawy utrzymaj pozycję nawet do 60 sekund, albo i dłużej.

 

 

 

Ćwiczenie 2.

Siad płaski, zegnij kolana, przyciągnij je do klatki piersiowej, oderwij stopy od podłogi na ok. 10-15 cm i uchwyć (zamknij) obie ręce pod kolanami. Ciężar ciała spoczywa na dolnej części miednicy - jak na zdjęciu. W ten sposób spróbuj utrzymać równowagę - na początku 3-5 sekund. Z czasem jak nabierzesz wprawy utrzymaj pozycję nawet do 60 sekund, albo i dłużej.

 

 

 

Ćwiczenie 3 (łódka).

Wykonaj ćwiczenie nr 2 powolutku prostuj kolana i opuść ręce tak aby uda były uniesione ok. 45 stopni nad podłogę, a podudzia mniej więcej równolegle do podłogi. Obie ręce ułożone równolegle do podłogi. W ten sposób nasze ciało tworzy kształt przypominający łódkę. Czas trwania równowagi - na początku 3-5 sekund, z czasem minutę i dłużej.

 

 

 

Ćwiczenie 4 (łódka z wyprostowanymi kolanami).

Wykonaj ćwiczenie 3 i wyprostuj nogi w kolanach. Czas trwania równowagi - na początku 3-5 sekund, z czasem minutę i dłużej.

 

 

 

Ćwiczenie 5 (odmiana łódki z uniesionymi rękoma).

Wykonaj ćwiczenie 4 i unieś obie ręce do góry tak, aby były one przedłużeniem tułowia. Czas trwania równowagi - na początku 3-5 sekund, z czasem minutę i dłużej.

 

 

 

Ćwiczenia 1-5 są tak ułożone, że można je po kolei wykonywać jedno po drugim tworząc jedną całą sekwencję ćwiczeniową.

 

 

Kolejne ćwiczenie jest dużo trudniejsze do wykonania i utrzymania równowagi

 

Ćwiczenia 6.

Siad płaski. Chwyć obiema rękoma stopy od strony wewnętrznej i odchylając się do tyłu oderwij stopy od podłogi. Staraj się w tej pozycji utrzymać równowagę. Czas trwania równowagi - na początku 3-5 sekund, z czasem minutę i dłużej.

 

 

 

Kolejne ćwiczenie to gimnastyczna jaskółka. Pozornie wydaje się bardzo prosta do wykonania. Ponieważ zacząłem ją wykonywać dopiero w wieku 54 lat, więc na początku miałem ogromne problemy z utrzymaniem równowagi. Ciało moje po oderwaniu nogi obracało się w jedną lub drugą stronę. Opanowanie jaskółki w taki sposób bym się nie chwiał i utrzymał równowagę przez co najmniej 20 sekund zajęło mi ok. 2 lat.

 

Ćwiczenie 7. Jaskółka

Pozycja stojąca wyprostowana. Ręce uniesione do góry. Następnie nie zmieniając ułożenia ciała zacznij pochylać się do przodu tak długo aż tułów, nogi i ręce będą tworzyły jedną linię równoległą do podłogi. W tej pozycji staraj się utrzymać równowagę. Czas trwania równowagi - na początku 3-5 sekund, z czasem minutę i dłużej.

 

 

 

Uwagi końcowe podobne, jak w poprzednim zestawie ćwiczeń

 

Ćwiczenia wykonujemy patrząc przed siebie. Jeśli się przewracamy to na początku korzystamy z różnych form podporu typu krzesło, stół, ściana. Najtrudniejszą formą tych ćwiczeń jest wykonanie ich z zamkniętymi oczami. Tułów, nogi i ręce staramy się utrzymać w sposób naturalnie wyprostowany. Wszystkie ruchy wykonujemy w sposób naturalny i spokojny. Staramy się skupić na utrzymaniu równowagi.

 

Dla osób, dla których ćwiczenia te okażą się zbyt proste – w kolejnym artykule przygotuję ćwiczenia trudniejsze.

 

Ćwiczenia te choć pozornie wyglądają na proste stanowią już wyzwanie dla osób w każdym wieku.

 

Tak jak zawsze w moim przesłaniu, tak i tutaj – o sukcesie decyduje tylko regularny trening.

 

 

 

           

Janusz Danielczyk

Szkoła Zdrowego Kręgosłupa
Pasjonat Ruchu

www.pasjonatruchu.pl

Prywatny Gabinet Terapii Naturalnych

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31