Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
174 posty 158 komentarzy

Terapia Naturalna Ruchem

Pasjonat Ruchu - różnorodne ćwiczenia i formy ruchowe przywracające zdrowie i sprawność ruchową

Autoterapia bólów kręgosłupa pozycje ułożeniowe - praktyka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tym artykule przedstawię kilka praktycznych pozycji ułożeniowych, które w wielu przypadkach mogą przynieść ulgę.

 

W poprzednim artykule opisałem ideę terapeutycznego działania pozycji ułożeniowych

 http://tnr.neon24.pl/post/145426,autoterapia-bolow-kregoslupa-za-pomoca-pozycji-ulozeniowych

W tym artykule przedstawię kilka praktycznych pozycji ułożeniowych, które w wielu przypadkach mogą przynieść ulgę.

 

Nie chcąc przedłużać wielkości artykułu ograniczę się do zasad ogólnych, zdjęć i inwencji twórczej pacjenta i jego rodziny.

 

Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa

Pozycje ułożeniowe podane w tym artykule dotyczą problemów z odcinkiem lędźwiowym i wynikają z rodzaju uszkodzenia.

Każdy problem bólowy odcinka lędźwiowego choć różnie się nazywa jest wypadkową

a) uszkodzeń biochemicznych tkanek

b) mikrouszkodzeń biomechanicznych w stawach - jest to mikroprzesunięcie kręgów w stawach międzykręgowych

c) automatycznej obrony organizmu przed dalszymi uszkodzeniami poprzez obronne napięcie mięśni, które działają jak sprężyna zaciskowa. Naprężenia te ja wykrywam palpacyjnie. U każdego pacjenta te napięcia mięśni są inne i inaczej przebiegają

d) stresu i psychiki pacjenta przed i po urazie. Bardzo często przyczyną bólów kręgosłupa jest stres, którego na dobrą sprawę zmierzyć się nie da, bo nie ma takiego przyrządu do mierzenia stresu.

e) ewentualnego mechanicznego ucisku któregoś przesuniętego kręgu na nerw, w wyniku czego pacjent oprócz bólu czuje mrowienie, parzenie, niedowład różnych części nogi, czy tułowia.

f) mechanicznego ucisku na nerw silnie przykurczonych mięśni, co daje ból w miejscu przykurczu plus dodatkowo, mrowienia, niedowłady

g) różnych innych biomehanicznych przesunięć kręgów i napięć mięśni w wyniku których miejsce bólu jest odległe od przyczyny bólu np. pacjenta boli stopa, a przyczyną są przesunięcia kręgów w odcinku lędźwiowym - w takich przypadkach rezonans nic nie wniesie, a wszelkie leczenie bólu stopy będzie zawodne. Tu potrzebna jest szczegółowa wiedza anatomiczna oraz znajomość biomechaniki kręgoslupa oraz neurologii, aby połączyć bóle stopy z problemem w odcinku lędźwiowym, a jeszcze większą zagadką jest wykrycie miejsca w odcinku LS w którym problem występuje i usunięcie przyczyny bólu. Jak praktyka pokazuje da się i takie sztuki zrobić i bóle stopy zlikwidować pracując na odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

 

W/w przyczyny natury biochemicznej, biomechanicznej, mięśniowej, neurologicznej i psychologicznej sprawiają pacjentowi ból, niedowłady, mrowienia, parzenia itp.

 

Leczenie bólów kręgosłupa jest mocno skomplikowane, gdyż żaden RTG, ani rezonans nie wykryje np. wielkości stresu, przesunięć w stawach międzykręgowych oraz ucisku na dermatomy. Leczenie za pomocą środków przeciwbólowych daje efekty jedynie w przypadku uszkodzeń biochemicznych. Jednak biochemia to tylko jedna z siedmiu  przyczyn, które wymieniłem, więc z natury rzeczy jest mało skuteczna. Przy prostych schorzeniach leczenie farmakologiczne może być zbawienne. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że farmakologia nie zmieni mechanicznych przesunięć kręgów w stawach międzykręgowych, czy mechanicznego ucisku kręgu na jakiś nerw. Za pomocą chemii jest małoprawdopodobne, że w sposób trwały zmieni się przykurczone mięśnie. Tak samo leki nie zmienią psychiki pacjenta i jego codziennego stylu życia.

 

 

Pozycje ułożeniowe - warto o tym wiedzieć

Pozycje ułozeniowe to nic innego, jak próba ręcznego przeciwdzialania złej biomechanice kręgosłupa. W stanach ostrych jest to często jedyny ratunek i jedyna możliwość dla pacjenta, aby choć przez chwilę w ciągu dnia był bez bólu. Natomiast w stanach przewlekłych te pozycje to nic innego, jak autoterapia manualna.

Skuteczność terapeutyczna pozycji ułożeniowych zależy w dużej mierze od wiedzy medycznej, znajomości anatomii własnego ciała, samoświadomości własnego ciała, psychiki i cierpliwości. W stanach ostrych czasami potrzebna jest druga osoba, która pacjenta wprowadzi w pozycję ułożeniową, gdyż w momencie silnego bólu sam pacjent fizycznie nie będzie w stanie ułożyć się we właściwy sposób. W stanach przewlekłych kiedy ból jest mniejszy mamy dużo większe możliwości autoterapii.

 

Zasady ogólne pozycji ułożeniowych

Aby pozycja ułożeniowa odniosła sukces terapeutyczny musimy przestrzegać kilku prostych zasad:

1) pozycja musi być bezbolesna lub radykalnie zmniejsza ból

2) przebywanie w pozycji ułożeniowej powinno przynosić pacjentowi ulgę

3) z racji różnych problemów głównie natury biomechaniki źle ułożonych stawów i napięć przykurczonych mięśni pozycję dla danego pacjenta dobieramy eksperymentalnie. Jedynym miernikiem właściwie dobranej pozycji jest sam pacjent i jego odczucia. To pacjent decyduje, że w tej pozycji czuje się dobrze, a w innej źle.

4) biorąc pod uwagę pkt 3) musimy liczyć się z tym, że w zależności od przypadku pozycje ułożeniowe przynoszące ulgę mogą być dla nas naturalne i oczywiste albo mogą się wydawać nienaturalne lub wręcz cyrkowe.

5) również nie ma reguły odnośnie tego w jakiej pozycji leżymy: na plecach, na boku, czy na brzuchu. O tym również decyduje pacjent.

6) wszystkie pozycje na zdjęciach są pokazane na materacu na podłodze. W stanach ostrych pacjent fizycznie na podłogę się nie położy, bo ból mu na to nie pozwoli. Więc wtedy szukamy pozycji ułożeniowych na łóżku w miejscu gdzie pacjent może się bezpiecznie położyć.

7) na zdjęciach użyłem dwóch pomocy: poduszki i koca. W praktyce może się zdarzyć, że potrzeba będzie więcej pomocy, np. kołdra, kilka koców oraz ręczników, aby pacjenta ułożyć tak, by czuł się jak w puchu. To już jest kwestia naszej wyobraźni.

 

Pozycje ułożeniowe - praktyka

Poniżej przedstawiam różne warianty pozycji ułożeniowych, które najczęściej pomagają pacjentom z bólami kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Trzeba mieć świadomość, że jest to tylko cząstka pozycji jakie ja stosuję w swojej praktyce. Po prostu co pacjent to pozycja. Za każdym razem trzeba cierpliwie eksperymentować tak, aby przynosić pacjentowi ulgę.

 

Opisy pominąłem wychodząc z założenia, że jeden obraz wart jest 1000 słów, a tutaj tych obrazów jest sporo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Kluczem do zdrowia jest doskonalenie samoświadomości własnego ciała i uczenie się właściwego odczytywania głosu własnego ciała. Każdy z nas włącznie ze mną podlega na co dzień różnego rodzaju urazom. To co odróżnia mnie od innych osób to umiejętność słuchania głosu własnego ciała oraz szczegółowa wiedza anatomiczna i biomechanika swego ciała. Tak jak każda osoba mam różnego rodzaju urazy tzn. bóle w jednej czy innej części ciała. Jeśli taki ból się pojawi to za każdym razem szukam przyczyny bólu. Moja wiedza medyczna jest jak do tej pory wystarczająca do tego, aby te przyczyny wykryć niezależnie od rodzaju bólu. Proporcje w moim przypadku są mniej więcej takie, że przyczyny natury biomechanicznej to ok. 95%, a przyczyny natury biochemicznej to 1-5%. Jak jest znana przyczyna to wyciszam swój umysł, relaksuję się. Trudno mówić o relaksie jak ból jest nie do wytrzymania. Jednak ja wiem, że aby pokonać ból - to najpierw trzeba się wyciszyć i zrelaksować. Więc się relaksuję i wyciszam. Jak się wyciszę, to ciało mi się rozluźnia, rozluźniają się napięcia przykurczonych mięśni, o których wspominałem na początku artykułu. A jak się rozluźnią mięśnie to potem pozostaje tylko zmiana chorej biomechaniki na zdrową, a to dla mnie jest coraz prostsze, bo jest to mój świat, moje życie, mój raj.

 

 

Życzę wszystkim dużo zdrowia i radości z życia.

 

Janusz Danielczyk

Szkoła Zdrowego Kręgosłupa
Pasjonat Ruchu

www.pasjonatruchu.pl

Prywatny Gabinet Fizjoterapii

KOMENTARZE

  • Dziękuję w imieniu wszystkich
    z jedną uwagą,

    to nie jest jednak tak, że "pozycja musi być bezbolesna lub radykalnie zmniejsza ból, oraz przebywanie w pozycji ułożeniowej powinno przynosić pacjentowi ulgę",

    jednym z koronnych przykładów jest leżenie w pozycji embrionalnej przez ludzi dotkniętych rwą kulszową i podobnymi bólami. Pozycja ta przynosi ulgę, ponieważ odbarcza korzonki nerwowe. Jest jednakże stosowana długotrwale, np. w czasie snu. Tymczasem, pozycja ta równocześnie zwiększa nacisk na dyski międzykręgowe, i może, nie musi, prowadzi do pogorszenia kondycji kręgosłupa (wzmaga prowadzącą do bólu deformację) i jeszcze silniejszych bólów korzeniowych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930