Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
174 posty 158 komentarzy

Terapia Naturalna Ruchem

Pasjonat Ruchu - różnorodne ćwiczenia i formy ruchowe przywracające zdrowie i sprawność ruchową

Czy można cofnąć procesy starzenia się za pomocą gibkości?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Starość to dla większości ludzi wielkie wyzwanie życiowe, a tylko niewielka cząstka osób cieszy się na starość życiem i potrafi korzystać z uroków starości. Dlaczego tak jest. W artykule tym będzie jedna z prób odpowiedzi na to pytanie.

 

Czy można zatrzymać i cofnąć procesy starzenia się na przykładzie gibkości?

Starość to dla większości ludzi wielkie wyzwanie życiowe, a tylko niewielka cząstka osób cieszy się na starość życiem i potrafi korzystać z uroków starości. Dlaczego tak jest? W artykule tym będzie jedna z prób odpowiedzi na to pytanie.

W roku 2003 w wieku 43 lat stanąłem przed wielkim wyzwaniem życiowym. Zdiagnozowano u mnie chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych, której wg współczesnej wiedzy medycznej cofnąć się nie da. Również wg współczesnej wiedzy medycznej nie da się cofnąć procesów starzenia się.

Jakież to było dla mnie pocieszenie, kiedy to wtedy nie byłem w stanie wykonać nawet jednego kroku normalnie. Wg zdjęcia RTG stan moich kolan był opłakany. Zmiany zwyrodnieniowe były dość zaawansowane, co przy dzisiejszych metodach leczenia w prostej linii prowadzi do endoprotezy kolana.

Marzeniem życia w tamtym czasie było mieć choć takie kolana, jakie ma 85-letnia pacjentka.

Proszę zobaczyć.

Moje lewe kolano 43-letniego faceta

 

Kolano 85-letniej pacjentki

 

Jak łatwo zauważyć w wieku 43 lat moje kolano było w dużo gorszym stanie niż kolano 85-letniej kobiety. Absurdalna sytuacja, ale tak było.

Cóż na to teoria starzenia się oraz teoria choroby zwyrodnieniowej stawów. One jednoznacznie mówią, że lepiej być u mnie nie będzie.

Przełożenie zdjęć RTG na moją gibkość - mój zakres ruchu było takie. We wrześniu 2003 po 4 miesiącach leczenia maksymalny zakres ruchu w stawie kolanowym miałem taki.

W pozycji siedzącej moja gibkość tzn. maksymalny zakres ruchu w lewym stawie kolanowym był taki, że mogłem założyć nogę na nogę w okolicy kostki, jak na zdjęciu poniżej.

 

Natomiast w pozycji stojącej maksymalny kąt zgięcia w lewym stawie kolanowym był taki, jak na zdjęciu poniżej - lekko zginałem kolana, każda próba dalszego zgięcia w stawie kolanowym kończyła się lawinowo narastającym bólem podobnym do tego, jakby mi ktoś pod kolano wsadził rurę i na tej rurze wyłamywał kolano.

 

Przypomnę - był rok 2003 (18 lat temu), ja miałem wtedy 43 lata i z punktu widzenia teorii starzenia się i teorii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych lepiej być nie mogło. Dla mnie nie było to żadne pocieszenie. Ja chciałem żyć, biegać, skakać i tańczyć. Miałem dwie możliwości - poddać i zaakceptować te teorie medyczne albo nie poddać się i znaleźć sposób aby zatrzymać i cofnąć procesy starzenia się i chorobę zwyrodnieniową stawów. Nie mogłem się pogodzić z tym, że moje kolana są dużo bardziej schorowane niż kolana 85-letniej kobiety.

Rozpocząłem więc regularną rehabilitację. Szczegóły tej rehabilitacji opiszę w innych artykułach. Teraz w skrócie powiem, że rehabilitacja składała się z wielu etapów. Na początku - przez pierwszy rok była to praca nad sobą pod opieką rehabilitantki, a potem aż do dnia dzisiejszego pracowałem nad sobą już samodzielnie. I tak malutkimi kroczkami, krok po kroku cofałem procesy starzenia się i chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.

Dziś po 18 latach moja gibkość (zakres ruchu) w stawach kolanowych jest taka, że w wieku 61 lat osiągnąłem maksymalny zakresy ruchu w tym samym stawie kolanowym.

Bez problemu robię pełny przysiad z ułożeniem pośladków na piętach.

 

Natomiast w pozycji leżenia na brzuchu bez problemu uderzam piętą w pośladek.

 

Jak wygląda to dziś na zdjęciach RTG?

Zdjęcie RTG tego samego lewego kolana wykonane w 2018 roku (wiek 58 lat) wygląda tak

 

Staw kolanowy wydaje się być JAK NOWY.

W ten sposób chcąc nie chcąc stałem się niejako twórcą nowej skutecznej metody fizjoterapii choroby zwyrodnieniowej stawów opartej na odpowiednio dobranych, wykonanych i dawkowanych ćwiczeniach.

W tej chwili biorę udział w wielu szkoleniach dla fizjoterapeutów, czytam wiele artykułów i badań naukowych z wypowiedziami różnych lekarzy. Każdy z fizjoterapeutów/lekarzy ma swoje osiągnięcia w dziedzinie choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Jednak żadnemu z nich nie udało się zatrzymać i cofnąć procesów starzenia się, a efekty zdrowotne, jakie uzyskują stosując swoje metody lecznice są dalekie od moich. Mnie natomiast udało się cofnąć procesy starzenia się.

Na zakończenie może takie zdjęcie pokazujące mnie podczas wykonywania takiego ćwiczenia dla zwykłej przyjemności.

 

Kolana mam teraz jako 61-latek zdrowe, czy chore - niech Państwo sami sobie odpowiedzą.

Więcej informacji o gibkości w kontekście procesów starzenia się znajdą Państwo na moim kanale YT na filmie tutaj

https://youtu.be/_u0GrOZDlEI

 

Zapraszam do komentarzy, pytań i dyskusji.

Życzę też Państwu dużo zdrowia i radości z gibkich stawów kolanowych.

 

Pasjonat Ruchu

Janusz Danielczyk, mgr fizjoterapii

www.pasjonatruchu.pl

Prywatny Gabinet Fizjoterapii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • szpara to jedno
  osteofity drugie,

  ciekaw jestem opisów, i przy okazji nadmienię, iż problem olbrzymiej większości ludzi jest zanik krążków międzykręgowych (dysków), starość można mierzyć skróceniem kręgosłupa.

  Jak go wydłużyć?
 • @interesariusz z PL 23:15:58
  Bardzo dobre pytanie.
  Ponieważ wymaga więcej miejsca, więc odpowiem na nie w następnym artykule.
  Dla zachęty odpowiem trochę przekornie tak.
  W normalnym (standardowym) myśleniu - grawitacji się nie pokona, a to przede wszystkim grawitacje decyduje o tym, że krążki międzykręgowe się ścierają.
  Ja natomiast nauczyłem się myśleć i działać niestandardowo i w moim myśleniu i działaniu nie ma problemu z pokonaniem grawitacji, tylko trzeba umieć to zrobić.
  Właśnie o tym będzie następny artykuł.

  Pozdrawiam
  Janusz Danielczyk

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930